Pitný režim

Všetci sme to už počuli, jedným zo základných kameňov udržania zdravého tela je správna hydratácia. Ale čo je to pitný režim a koľko vody by mal človek denne vypiť?

Túto otázku si bezpochyby položil každý z nás. Pitný režim je príjem a výdaj vody, ktorý je podmienený konštrukciou človeka. Denný príjem vody by mal byť cca 2-3 litre denne, závisí od hmotnosti človeka. Pri 60 kg žene by to malo byť cca 2,1 litra.

Ako na správny pitný režim?

Svoju váhu vynásobte koeficientom 0,035 a výsledok je denný príjem. To tvrdí kalkulačka denného príjmu tekutín. Netreba zabúdať však na fakt, že aj príjem tekutín môže byť závislosť, a tak priniesť pri vysokom príjme telu viac škody než úžitku. Zložku pitného režimu by mala tvoriť kvalitná a čistá voda. Náš organizmus je totiž tvorený z vyše 70% práve vodou, ktorá sa podieľa na všetkých dôležitých procesoch v tele. Voda pôsobí ako prepravca živín, ,,mazivo,, pre kĺby a vnútorné orgány, reguluje telesnú teplotu, poskytuje štruktúru bunkám, tkanivám a prispieva k správnemu priebehu chemických a metabolických reakcií v našom tele. Nedostatok vody tak môže ovplyvniť fyzickú výkonnosť, no výskumy dokazujú že negatívne vplýva aj na kognitívne funkcie.

Čo zaraďujeme do pitného režimu?

Hlavne kvalitnú čistú vodu, minerálnu vodu ( pri pití de-mineralizovanej vody si voda po konzumácii viaže minerály z tela), čaje- hlavne bylinkové a zelený čaj. Do pitného režimu nezaradujeme kávu, pivo, dokonca ani džúsy a mlieko. Na jednu šálku kávy potrebujete 1-2 poháre vody aby ste predišli strate tekutín v tele. Pozor si treba dávať taktiež na sýtené nápoje, ktoré „uhasia“ pocit smädu iba na sliznici vďaka bublinkám CO2. Piť by sa mali vlažné nápoje, ktoré nás aj v lete osviežia. Ak sa v lete napijete príliš studenej vody, urobí to opačný efekt. Telo a vnútorné orgány sa začnú zahrievať a bude nám ešte viac horúco.

Každá strata vody, ak nie je nahradená, znižuje našu výkonnosť, spôsobuje dehydratáciu organizmu , zníženie vitality organizmu a športovej výkonnosti až do 30%. Pitie dostatku vody každý deň nás udrží zdravých, krásnych, pomôže nám to pri chudnutí a zachová našu pleť krásnu.

Pitný režim

Všetci sme to už počuli, jedným zo základných kameňov udržania zdravého tela je správna hydratácia. Ale čo je to pitný režim a koľko vody by

Čítať viac »

Zdravý život a výživa

Zdravie je ovplyvnené našim životným štýlom až z 80 percent. Tých zvyšných 20 pripadá na ostatné vplyvy, ktoré tak ľahko zmeniť nevieme. Životný štýl, a najmä ten

Čítať viac »

Naše EMS tréningové centrum vzniklo v roku 2020. Človek je tvor prispôsobivý, ideme s dobou či už v technológiách ale taktiež aj v cvičení. EMS je novodobá a na trhu najlepšia metóda cvičenia v tejto uponáhľanej dobe. Super vysoká efektivita cvičenia, raz do týždňa 20 minút!

Sme tu aby sme vám pomohli

Kontaktujte nás

© 2020 EMS Training Center